“Hukuk Felsefesi Ağacı” için 5 yorum

 1. Burada üzeri n ifadesinin kullanilmasinin nedeni yapildigi oranda sonuc vermesi mi yoksa ne kadar kisi tarafindan uygulanirsa sonuc bulacagi mi? Cunku buna gore izleyecegi yol yani tutunacagi dallar belli olacaktir.

  1. Zeynep’in sorusuna cevap vermek isteyen, bu konuda bir görüşü olan var mı? Ben, size düşünmek için zaman tanımak adına, şimdilik soruyu cevaplandırmıyorum. Gelmesi muhtemel cevaplara göre, tartışmayı derste yapabiliriz.

   1. Benim düşüncem; ağacın dallarındaki değerler hukuk felsefesi ağacını oluşturan temel değerlerdir. Asgari olarak bunlar olmalıdır. Bu değerlerin üstüne eklediğimiz diğer değerler ise ( n üzeri) felsefe ağacının daha da dallanıp budaklanmasını, büyümesini sağlayacaktır.. Hatta belki farklı bir cins ağaç olmasına neden olur; örneğin meşe hukuk felsefesi ağacı ya da çam h. felsefesi ağacı gibi:)

   2. Hukuk Felsesefi Ağacı, üzerinde bir sürü simge barındırması sebebiyle çeşitli yorumlara olanak veriyor. Ağaçtaki simgelerin anlamları üzerinde, ders haftaları itibariyle çeşitli açıklamalar ve bu açıklamalar ışığında tartışmalar yapılacak. Dönem sonuna kadar ‘n’ simgesinin (ve diğerlerinin) ne anlama geldiğine ilişkin mümkün mertebe çok ve farklı yorum gelirse iyi olur. Zeynep’le birlikte Aydan bu yorumu başlattılar. Umarım başkaları da eklenir.

  2. Şu ana kadar Zeynep’in sorusuna bir cevap gelmedi. Hukuk Felsefesi Ağacı maalesef beklenen ilgiyi uyandırmadı. Ağaçtaki kavram ve değerlerle ilgili herhangi bir soru gelmedi. Ancak, Blogla ilgilenenlerin ilgisinin karşılıksız kalmadığını teyit etmek ve dolayısıyla Zeynep’in sorusunun unutulmadığını göstermek adına soruya cevap vermek gerekirse, ağacın üstündeki n işaretinin sosyolojiye göndermede bulunduğunu söylenebilir. Yani, ‘n’ simgesi, ağacın içinde yer alan her bir kavram ve değerin, farklı toplumlarda farklı görünümde olacağını yansıtmaktadır. Buna göre, bu kavram ve değerler bütün toplumlarda mevcut olmakla birlikte, bunların ne şekilde anlaşıldığı ve uygulandığı toplumdan topluma farklılık gösterebilecektir. Dolayısıyla, ‘n’ sosyolojiyi veya toplumların bu kavram ve değerleri pratiğe aktarmasını simgelemektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s