3. Hafta Ders Konusu- Okuma Önerileri

3. Hafta- 26 Şubat

Üçüncü hafta doğal hukuk konusuna devam edilecek ve Eski Yunan filozoflarından başlanarak günümüze uzanan bir tarihsellikte doğal hukukun değişen ve gelişen aşamaları incelenecektir. Öğrenciler ders kitabının 5. bölümünü okuyarak gelmelidirler. Ayrıca, doğal hukuk üzerine yazılmış çeşitli makale ve kitap bölümlerinden de faydalanabilirler. Bu kapsamda aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

 Okuma Önerileri

1) 2. hafta okuma önerileri arasında yer alan “Doğal Hukuk:Modern Gelenek” Brian Bix, Çev. Ertuğrul Uzun, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi Cilt : 6, Sayı : 2, 2004, s.291-343  isimli çeviri makaleyi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bu makaleye http://web.deu.edu.tr/hukuk/dergiler/DergiMiz6-2/PDF/uzun10.pdf adresinden erişebilirsiniz.

2) HFSA Dergisinin 15. sayısında yer alan “Giorgio del Vechio, Adalet ve Hukuk” makalesi ile aynı sayıda yer alan “Roger Bonnard, Tabii Hukuk ve Pozitif Hukuk” makalelerini okuyabilirsiniz.

3) Doğal Hukuk konusunda biraz daha okuma yapmak isteyenler için “Sevtap Metin,  Yeniden Doğal Hukuk Modellemesi: John  Finnis” makalesini okuyabilir. Söz konusu makaleye şu linkten ulaşılabilir: http://www.journals.istanbul.edu.tr/tr/index.php/hukukmecmua/article/view/4072

Derste işlenmeye değer, konuyla alakalı mahkeme kararı bulmaya çalışın. İsteyen derste isteyense Blog üzerinde kararları paylaşabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s