4. Hafta Ders Konusu

4. Hafta- 5 Mart

Dördüncü hafta, hukukla ahlak arasındaki ayrım üzerinde durulacak olup, cezalandırmanın ahlaki temeli hakkında bilgi verilecektir. Bu haftaki derste, çeşitli ahlak teorilerinin ve özellikle Kant’ın ahlak anlayışı ile Betham’a dayandırılan faydacı ahlak teorileri konusunda genel bir bilgi verilip, bunun çeşitli suç ve ceza tipleri bakımından pratikteki yansımları üzerinde durulacaktır. Bu kapsamda örneğin, kürtaj konusunun yasaklanıp yasaklanamayacağı, ötenazinin suç olmaktan çıkarılıp çıkarılamayacağı, müstehcen/pornografi yasağı ve bunun sınırı, işkence yasağının felsefi temelleri gibi konularda tartışma yapılacaktır. Öğrencilerin, kitabın 6. bölümü okuyarak gelmeleri gerekmektedir.

 

Tavsiye Okuma Listesi

1)      Ülker Yükselbaba, “Kant’ın Ahlak Felsefesinden Habermas’ın Söylem Etiğine Geçiş”, HFSA Dergisi 22. Sayı, s.142-167. Makalenin 142-152 sayfalar arasının okunması tavsiye edilir.

2)      Orhan Münir Çağıl, “Filozof Immanuel Kant’ın Sisteminde Ahlak ve Hukukun Felsefi Esasları” İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mecmuası, Cilt 13, sayı 3, s. 1106-1133 http://www.journals.istanbul.edu.tr/tr/index.php/hukukmecmua/article/view/5681

3)      Jeremy Bentham, “Ahlak ve Yasama İlkelerine Giriş  (Introduction to Principles of Ethics and Legislation)”, Çev.: Doç. Dr. Aysel Doğan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, 2008, Cilt: 57, sayı: 4, s. 381-390. http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/38/1499/16544.pdf

4)      Adnan Güriz, Faydacı Teoriye Göre Ahlak ve Hukuk. Ankara: A.Ü.H.F. Yayınları, (1963). Kitabın Bentham’ın ahlak anlayışıyla ilgili 31-55 sayfalar arası okunması tavsiye edilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s