4. Hafta Ders Konusu

Bu hafta derste, “Hukukta Kaynak Sorunu” başlıklı kitabın 4. bölümü işlenecektir.  Bu hafta konuları, hukuk teorisi/kuramı, hukuk felsefesi gibi kavramların ayırt edilip edilemeyeceğine dair fikir vermenin yanısıra, hukukta kaynak sorununa getirilen farklı bakış açılarının hukuk pratiğini nasıl etkileyebileceğine dair de fikir verecek içerik ve zenginlikte.

Not: Bu hafta önerilen okumalar son derece önemli, lütfen vakit ayırıp en azından internet üzerinden ulaşılabilecek olanlara biraz vakit ayırıp göz atın.

 

Okuma Önerileri

1) John Austin’in hukuk pozitivizmi için Ertuğrul Uzun’un “John Austin: Analitik Pozitivizm” isimli makalesini http://erugrulu.home.anadolu.edu.tr/hfdersnotu_austin.pdf ve ayrıca  Andreas B. Schwarz’ın”John Austin ve Dönemin Alman Hukuk Felsesefesi” (çev. İzzet Mert Ertan) makalesini(http://www.journals.istanbul.edu.tr/tr/index.php/hukukmecmua/article/viewFile/10515/9752) okuyabilirsiniz.

2) John Austin’in hukuk anlayışını daha fazla merak edenler, Ayşen Furtun’un John Austin’in Hukuk ve Devlet Teorisi (Seçkin Yay. 1997) kitabını okuyabilir.

3) Hart’ın hukuk kavramı için HFSA Dergisinin 23. sayısında yer alan Şule Şahin Ceylan’ın HLA Hart’ın Yaklaşımıyla Hukuk Kavramı adlı makalesi okunabilir.

4) Hart’ı daha fazla  merak edenler için aynı yazarın HLA Hart’ın Hukuk Kavramı (XII Levha Yay,Ocak 2014) kitabı okunabilir.

5) Lon Fuller’in hukuk anlayışı için “Doğal Hukuk:Modern Gelenek” Brian Bix, Çev. Ertuğrul Uzun, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi Cilt : 6, Sayı : 2, 2004, s.291-343  isimli çeviri makale okunabilir. Bu makaleye http://web.deu.edu.tr/hukuk/dergiler/DergiMiz6-2/PDF/uzun10.pdf adresinden erişebilirsiniz.

6) Lon Fuller’in hukuk anlayışını daha da merak edenler için Sururi Aktaş’ın Prosedürel Doğal Hukuk Lon L. Fuller’in Hukuk Kavramı (On İki Levha Yay. 2011) isimli kitabına başvurabilirsiniz.

Hart ve Fuller arasındaki meşhur tartışmayı merak edenler ve İngilizce bilenler, her iki düşünürün görüşlerini yansıtan temel iki makaleye göz atabilir.

7) Fuller’in makalesi (Positivism and Fidelity to Law: A Reply to Professor Hart” için linke tıklayın  http://jpkc.fudan.edu.cn/picture/article/92/d6f8e010-e437-4243-b5ab-f34e784a7b22/cf9bf1fd-89cf-43ad-a18d-62286b8667e4.pdf

8) Hart’ın makalesi (Positivism and the Separation of Law and Morals) için linke tıklayın http://www.umiacs.umd.edu/~horty/courses/readings/hart-1958-positivism-separation.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s