“Hukukun Hükümranlığı”

20. yüzyılın önemli hukuk ve siyaset felsefecilerinden Ronald Dworkin’in, belki de en önemli hukuk teorisi eseri “Hukukun Hükümranlığı”, Doç. Dr. Ertuğrul Uzun çevirisi ve Dr. Kasım Akbaş editörlüğüyle Türkçe’ye kazandırıldı. Değerli meslektaşlarımıza, hukuk felsefesi alanına yaptıkarı bu önemli katkı için teşekkür ederiz.

Her daim güncelliğini ve önemini koruyan “hukuk nedir?” sorusuna cevap arayanlar için ve hukuk uygulamasında yer alanlar için son derece mühim bir eser. Önemle tavsiye edilir.

Hukukun Hükümranlığı

Hukukun Hükümranlığı, zengin ve çok katmanlı bir çalışma; Dworkin’in hukuk, siyaset ve ahlak hakkındaki düşüncelerini ve birbirleriyle aynı anda hem bağlantılı hem de bağlantısız olan bu kavramların pek çok veçhesini açığa çıkarıyor. Bu kitap tutkulu bir çalışmanın ürünü ve çok önemli bir düşünürün elinden çıkan büyük bir çalışmaya yönelttiğimiz hiçbir beklentiyi boşa çıkarmıyor.” Thomas Nagel, London Review of Books

Kuvvetli ve berrak üslubuyla haklı bir ün kazanan Ronald Dworkin, Hukukun
Hükümranlığı
çalışmasında, Anglo-Amerikan hukuk sisteminin ve bu sistemin üzerinde
yükseldiği ilkelerin ustalıklı bir tasvirini yapıyor.
Hukukun Hükümranlığı, Dworkin’in
akademisyenler, kuramcılar, avukatlar, yargıçlar, araştırmacılar ve siyasi aktivistler
tarafından uzun yıllar tartışılacak hukuk kuramının tafsilatlı bir sunumu. Dworkin, bütün bir hukuk sisteminin en hassas sorusuyla başlıyor çalışmasına: Zorlu davalar söz konusu olunca, yargıçlar hukuki olanı nasıl belirler ve nasıl belirlemelidir? Dworkin, yargıçların zorlu davalarda geçmiş içtihatları uygulamaktan ziyade yorumlamaya dayanarak karar vermesi gerektiğini öne sürüyor ve yorumlamanın genel bir teorisini üretmenin yanı sıra, bir yorumu diğerlerinden üstün kılan öğeleri de gözler önüne seriyor. Dworkin’e göre hukukun en temel noktası mutabakatları nakletmek ya da toplumsal hedefler için etkili araçlar sağlamak değil, bir siyasi birliğin, yine aynı birliğe tabi bütün unsurlara karşı tutarlı ve ilkeli bir tutum sergileme gereksinimini karşılamak olduğunu ısrarla belirtiyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s