Vize Sınavlarına Dair Açıklama

 1. Hukuk Felsefesi ve Hukuk Metodolojisi derslerinin vize sınavları, Webonline sistemi üzerinden, Fakülte Dekanlığı tarafından ilan edilecek tarih ve saatte yapılacaktır.
 2. Bu olağan dışı koşullar nedeniyle online olarak yapılmak zorunda olan sınavların yöntemi, takdir edilecektir normal zamanda uygulanan yöntemlerle kıyaslanamaz. Gönül isterdi ki yüz yüze yazılı sınav veya öğrenci sayısı daha az olup da sadece sözlü sınav yapabilseydik, ancak başta sağlık kaygıları olmak üzere fiili ve fiziki şartlar maalesef buna elvermiyor.
 3. Yukarıda aktarılan durumlar gözetilip (adil değil belki ama) en uygulanabilir sınav yöntemine ilişkin olarak aşağıda hususları dikkatinize sunarım:
 4. Sınavlar, klasik sorular şeklinde ve yazılı olarak yapılacaktır. İsteyen klavyeyle sistem üzerinden isteyen el yazısıyla kağıda yazıp sisteme yüklemek suretiyle cevaplarını gönderebilecektir. İkinci durum bakımında öğrencilerin, sınav esnasında yanlarında bir adet A4 kağıdı bulunmaları tavsiye edilir.
 5. Belirlenecek sorulara bağlı olarak 45-60 dakikalık bir sınav süresi öngörülmektedir.
 6. Sevgili arkadaşlar, sınavların online olarak yapılması fiili zorunluluğu dolayısıyla, sınav güvenliği bakımından alınacak çok fazla bir tedbir olmadığını takdir edersiniz. Bu noktada güvenebileceğimiz öncelikli husus, okulumuzda bu konuda vukubulan acı olayı mutlaka göz önünde bulunduracağına inandığımız, hukukçu olacak siz kıymetli öğrencilerin vicdanıdır.
 7. Öte yandan, sınava dair alınabilecek minimum tedbir olarak sınav esnasında sizlerden ZOOM programına, kendi adınız ve soyadınızla giriş yaparak kameralarınızı açmanızı istiyorum. Bu husus ve detaylarına dair önemli olan husus, gerçekten iyi niyetli hareket edilmesidir.
 8. Sınav uygulaması ve sisteme aşina olmanız bakımından, sizlerden gelecek talebe göre bir örnek sınav uygulaması yapılabilir. Örnek sınav yapılmasını tespit edebilmek için geri bildirimlerin (hangi ders için istenildiği belirtilmek suretiyle) bu yazının altındaki “Yorum” kısmına iletilmesi gerekmektedir.
 9. Sınavlara dair sorusu, gözlemi ve değerlendirmesi olanlar, bu hususları da yine bu yazının altındaki “Yorum” kısmına göndermelidirler.

“Vize Sınavlarına Dair Açıklama” için 32 yorum

 1. hukuk metodolojisi ve hukuk felsefesi sınavları açısından örnekj sınav yapılmasını arz ederimm hocam

 2. Hocam Hukuk Metodolojisi dersi için örnek bir sınavın yapılması çok faydalı olacaktır.

 3. Sayın Hocam,
  Hukuk Felsefesi dersinden yapılması 3. sınıftaki, Hukuk Metodolojisi dersinden yapılması ise 2.sınıftaki arkadaşlarımızın online sınavlar hakkındaki endişelerinin ve düşünce belirsizliklerinin giderilmesinde fazlasıyla etkili olacaktır.
  Şimdiden teşekkür ederiz.

 4. Hocam iki dersiniz içinde örnek sınav uygulanmasının sistemi önceden tanımamız açısından çok yararlı olacağını düşünüyorum.

  1. Hocam hukuk metodoloji dersi için örnek sınav yapmamız herkes için çok iyi olacaktır.

 5. 1. Zoom uygulaması Çin hükümetine veri sızdıran bir uygulama https://www.ensonhaber.com/zoom-bazi-cagrilarin-cin-uzerinden-yonlendirildigini-itiraf-etti.html
  https://www.internethaber.com/google-zoomu-yasakladi-isin-icinden-cin-cikti-gizlice-bilgisayarlarin-kameralarini-2094972h.htm
  Bize inatla bu uygulamayı kullandırmak istiyorsunuz bilgisayarlarımızdan banka hesaplarına giriyoruz tonlarca kiminin gizli evrakı var. Kendinizi düşünmüyorsanız (!) bari bizi düşünün.
  2. Size ödev yapıp atmayı önermiştik 2 aya anca okurum deyip geçiştirdiniz. Mesela ODTÜ’de Hacettepe’de olan öğretim üyelerinin canı yok herhalde. Birsürü kişiyi bıraktığınız için ödevlere bakmaya üşenmiş olmalısınız.
  3. Sınavları zor soracağım dediniz. Zaten kolay sormuyorsunuz. Ama bu durum üzerine ekstra zor sormayı tercih ederseniz vicdanınızı alkışlarım.

  1. Sayın Hanımefendi/ Beyfendi,

   1) Üniversite olarak Zoom kullanılması benim belirlediğim bir husus değil.

   2) Tek bir habere dayalı olarak bir iddiayı ispatlamış olmazsınız. Mantık hatası yapmadığımızdan emin olun lütfen.

   3) İnatla bir şey yapmak benim tarzım olmadığı gibi usulüm ve üslubum da değildir.

   4) Ödev meselesine ilişkin olarak söylediğiniz husus bakımından, keşke hukuk metodolojisi dersinde de gördüğümüz, kıyas hangi koşullarda yapılırsa geçerli olur konusuna biraz daha dikkat etseydiniz. ODTÜ’de hukuk fakültesi olmadığı malumunuzdur. Hacettepe Hukuk Fakültesi de bildiğim kadarıyla ödev yoluyla sınav değerlendirmesi yapmıyor, en azından hukuk felsefesi dersinde böyle olmadığını söyleyebilirim.

   5) Kendi dersim bakımından ayrıca zor soracağım demedim, sanırım o kısım yanlış anlaşılmış; zor sınavlara hazır olun dedim.

   6) Keşke gerçek adınızla yazsaydınız ben de yazdığınız hususların bahane değil de, iyiniyetli gerçek durum olduğuna dair bir kanaata varabilseydim. Örneğin en basitinden, geçen sene ve bu sene derslere ne kadar riayet ettiğinizi görebilseydim.

   7) Bir sürü kişiyi bırakmadım, tersine dersi alanların çoğu geçti.

   8) Hukuk metodolojisi ve felsefesi derslerinin bir amacı da, (hukuk) bilgisinin kullanım usulü ve uslubu konusunda öğrencilere katkı yapabilmesidir. Katkı yapabilmesi temennisiyle…

 6. Hukuk Metodolojisi dersi için bir örnek sınavın yapılmasının sistemi daha iyi kavrayıp sınav anında yaşayacağımız acemiliği en aza indirmesi açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.

 7. Hocam her iki ders için talepler olacağını gözönüne alırsak; 1 örnek soru hukuk metodolojisi, 1 örnek soru da hukuk felsefesi konularını içeren tek bir sınav hazırlanarak farklı saatlerde her iki dersi alan öğrencilerin ve sizin sistemi denemesi sağlanabilir diye düşünüyorum. Şimdiden emeğinize sağlık hocam.. Caner VARIM

 8. Yorumlarda denk geldiğim üslup bakımından yersiz ve asabiyet dolu düşüncelere takınmış olduğunuz naiflik ve sakinlik içeren cevabınızı görünce gülümsemeden edemedim hocam 🙂 saygılarımı iletiyorum. Sizi takip eden,derslerinizi alan ,dinleyen biri düşüncelerinizi ve kafa yapınızı az çok çözmüş her insan iyiniyetinizi ve profesyonelliğinizi görüp anlar diye düşünüyorum. Bu nedenle sınav formatı ve gelişebilecek aksiliklere karşı nasıl bi duruş sergilyeceginizi de biliyorum. Bu nedenle içim gayet rahat. Son olarak örnek sınav olarak her iki ders için olmasını talep edebilirim herkese yararı dokunması açısından. Tesekkur ederim iyi günler 🙂

  1. Çoğu kişinin duygu ve düşüncesini paylaşmışsınız. Tebrikler ve teşekkürler…

 9. Hukuk felsefesi dersi için örnek bir sınav yapılmasını rica ederim hocam.

 10. Hukuk felsefesi dersi için örnek sınav yapılması çok faydalı olacaktır hocam.

 11. Hukuk felsefesi dersinin deneme sınavı yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum hocam.

 12. Hukuk felsefesi dersi için örnek sınav yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

 13. Eğer sizin için de bir mahsuru yoksa her iki ders için de örnek sınav yapılmasını rica ediyorum hocam.

 14. Saygıdeğer hocam, bütün derslerimiz için örnek sınav yapılmasının bize faydası olacağını düşünüyorum. Özellikle Hukuk Felsefesi dersimiz yoruma dayalı bir ders olduğu için sınav anında ne ile karşılaşacağımızı bilmek bizim adımıza faydalı olacaktır. İyi akşamlar dilerim.

 15. Bu süreçte hepimiz ne kadar zorlansakta sinav yerine ödev yapmayi tercih etmek ya da 60 barajinin düşürülmesini istemek ne kadar çözüm getirebilir bu duruma? Ödev yaptiran bazi BÖLÜMLER var evet ama dersin slaytini sisteme yükleyip işlendi sayan üniversiteler de azımsanamayacak derecede çok. Guvenlik açığı konusunda herkesin endişesi var ama bu duruma yapıcı çözümler getirmek daha uygun olur mesela hocanin dersi zamaninda takip edemeyenler icin sisteme yukledigi ses kayıtlarını dinlemek gibi. Sürece bir cozum getiremeyen tavsiyeler(ya da bahaneler) sunmak bu durumu kabullenip en iyi şekilde altindan kalkmaya çalışan arkadaşlarımızın ve hocalarımızın motivasyonunu düşürmekten baska bir sey degildir.

 16. Hukuk felsefesi icin ornek bir sinavin yapilmasinin faydali olacagini dusunuyorum, tesekkurler.

 17. Hukuk felsefesi dersinden örnek sınav yapılması çok iyi olur hocam, teşekkürler.

 18. Hocam hukuk felsefesi dersi için örnek bir sınavın yapılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

 19. Metodolojiyi geçmiş biri olarak tabii ki Hukuk Felsefesi dersinden örnek sınav yapılmasını arz ederim ancak her iki dersten de yapılması daha adaletli olur elbet. Saygılarımla…

 20. Hukuk Felsefesi dersi alıyorum o nedenle felsefeden örnek sınav olması tercihimdir fakat örnek sorudansa şekil itibariyle bir deneme yapacağımız için iki felsefe iki metodoloji sorusu sorulup herkese hitep eden bir sınav olabilir.

 21. Hukuk felsefesi için örnek bir sınav yapılmasının sistemi tanımamız adına faydalı olacağını düşünüyorum. Emekleriniz için teşekkürler.

 22. Ben bu siteye tesadüfen girdim. ilginç bulduğum bir nokta var, sizin görüntülü ve sesli olarak izlenmeniz suç. siz ancak mahkeme kararı ile izlenip dinlenebilirsiniz. Benden size bir öneri olsun, izlenmek ve dinlenmek sizi çok rahatsız etmeli. bu sözcükler cümle içinde geçtiğinde bile kaygı duymalısınız. biri sizden bunu talep ettiğinde ya da bunu yapmanızı telkin ettiğinde, sanki kıyafetlerinizi çıkarmanızı telkin ediyor gibi hissetmelisiniz. ülkemiz bu tip temel hak ve hürriyetlerde çok geri olduğu için bu size anormal gelmiyor ama gelmesi lazım. çok sevdiğiniz güvendiğiniz biri sizden çıplak durmanızı istediğinde nasıl kafanızda soru işaretleri beliriyorsa, bunda da refleks olarak böyle soru işaretleri belirmeli.

  Kendi anayasal haklarından haberdar olmayan insanların, 3-5 fotokopi ezberleyip hukukçu dilekçeci olursanız en çok biz üzülürüz. ülkemizde en çok sizlerin sesi çıkması lazım. yoksa 3000 liraya daha çok çay getir götür yaparsınız, ofislerde fotokopi çekersiniz. savcının önünde sayın savcım sayın savcım diye fır fır dolanırsınız.

  naçizane eleştirimi, ve saldırgan üslubumun amacı önce sizin temel hak ve hürriyetlerinizi kanıksamanızı sağlamak ardından tüm yurtdaşların haklarını kanıksamanızdır.

  1. Katkınız ve eleştiriniz için teşekkürler. Yazdıklarınızdan hukukçu olduğunuz sonucu çıkarıyorum. Ezbere iş yapmamak için bize, tam olarak hangi kanun kapsamında nasıl bir suç var ve cezası da nedir söyleyebilirseniz seviniriz. Malum kanunsuz suç ve ceza olmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s