13. Hafta Hukuk Felsefesi Dersi: 23 Mayıs Cumartesi Saat 12:00

13. (Son) Hafta dersimiz, 23 Mayıs Cumartesi günü saat 12:00’de yapılacaktır. ZOOM linki ve şifresi daha sonra webonline üzerinden paylaşılacaktır.

Ders aynı zamanda genel bir değerlendirme içerecek olup, varsa vize sınavı sonrası konulara dair sorularınızı sorabilirsiniz.

One thought on “13. Hafta Hukuk Felsefesi Dersi: 23 Mayıs Cumartesi Saat 12:00”

 1. Onarıcı Adalet
  Günümüzde uygulanan ceza adalet sistemlerinde, mağdurun maruz kaldığı fiili durum sonucunda devletin bu durumu sahiplenmesiyle mağdurun pasif öğe durumunda bulunması ve yapılan yargılama da mağdurun ihtiyacı ile tercihleri göz ardı edilmesiyle birlikte uygulanan ceza adalet sisteminin tatmin edici olmadığı anlaşılmaktadır.
  Bu durum alternatif arayışlara yol açmakta olup alternatiflerden biride onarıcı adalet anlayışıdır. Söz konusu anlayışta; devlet, durumu sahiplenme durumuna gitmeyerek mağdurlara, faillere ve topluma pasif roller biçmemektedir. Ayrıca suçun bireylere karşı işlendiğini kabul etmektedir.
  Onarıcı adaletin hareket noktasını, mağdurun uğradığı zararın giderilmesi oluşturur. Bu kapsamda ilk olarak mağdurun kim olduğu, neye ihtiyaç duyduğu, bu duruma kimin sebebiyet verdiği ve çözümün sağlanabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği tespit edilmelidir. Ayrıca Mağdurun korunmasının yanında, failin tekrar topluma kazandırılması da onarıcı adaletin öğelerinden biridir.
  Onarıcı adaletin amacı, failin gerçekleştirdiği fiilden ötürü mağdur olan kişinin durumunu görerek karşısındaki insana nasıl zarar verdiğinin farkına varması ve bundan dolayı pişman olarak bir daha o fiili işlememesinin sağlanması ile mağdurun ve toplumun suç nedeniyle uğradığı zararın giderilmesidir.
  Onarıcı adalet programları, onarıcı bir sürece ve sonuca sahip olmalıdır. Onarıcı adalet süreci, yaşanılan bir suçun tarafları olan fail, mağdur, yakınları ve toplum temsilcilerinin belirlenen yer ve zamanda, bir uzlaştırmacı gözetiminde gönüllülük esasına bağlı olarak bir araya gelmeleri olup onarıcı sonuç ise bu görüşme esnasında suç mağduriyetinin doğurduğu yaraların sarılması, sulh ve barışın sağlanması adına uzlaşma içerisinde belirlenecek bir plan üzerinde, tarafların mutabakata varması ve bu mutabakat şartlarının tatbik ile takip edilmesidir.
  Onarıcı adalet programlarının hangi suçlarda uygulanabileceği, dosyanın çözümlenmesi ve uzlaştırmacının niteliklerinin de belirli olması gerekmektedir.
  Ülkemizde en önemli onarıcı adalet uygulaması, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253.maddesi ile düzenlenen uzlaştırmadır. Söz konusu düzenleme ile Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlar ile şikâyete bağlı olmayan tehdit, yaralama, konut dokunulmazlığının ihlali, hırsızlık ve güveni kötüye kullanma gibi suçlar uzlaştırma kapsamında yer almaktadır.
  Kanun metninde geçen suç tanımlarına istinaden uzlaştırma ile bir araya gelen tarafların uzlaşması sonucunda mağdurun uğradığı zararın telafisi sağlanmaktadır. Bu telafi çoğu zaman sosyal sorumluluk yönünde olmaktadır.
  Onarıcı adalete ilişkin olarak yapılan eleştiriler ise;
  – Hedeflerinin çok sayıda ve belirsiz olması,
  – Hedeflerin öncelik olmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılması,
  – Amaç ile gerçekleşen sonuca ilişkin değerlendirme standartları,
  Yönünden eleştiriler yapılmaktadır.
  Adalet Bakanlığının son olarak yayınladığı veri olan 2018 yılına ait verilere bakıldığında, uzlaşmaya konu olan olayların %81’inin (208014 dosyanın) uzlaşma ile sonuçlandığı görülmektedir. Bu husus yargı sistemindeki iş yükünün azalması ve yargılamaların hızlanmasını da sağlayacaktır.
  Sonuç olarak onarıcı adalet, merkeze mağduru koyan ve bu şekilde mağdurun ikinci kez mağdur olmasını engellemeye çalışan bir modern bir hukuk sistemidir.
  Saygılarımla.

  Enes KAŞAK
  201851263

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s